Krajem septembra, tačnije 28.09.2019., Sarajevo će biti u centru interesovanja trkača iz više od 15 zemalja. Planinarsko društvo Skakavac, čija je misija da kroz ponudu novih atraktivnih sadržaja u prirodi, široj populaciji promijeni stav spram očuvanja životne sredine, po treći put organizuje Skakavac Trail.
Skakavac trail ove godine nudi četiri staze na dužinama od 20, 35 i 47, kao i Canicross utrku u dužini od 7.5 km.
Doživjeti i vidjeti u šumama duboko skriven 98 matara visok vodopad Skakavac, po kome je Spomenik prirode dobio ime, imaće priliku svi učesnici utrke Skakavac traila.
Utrka koja je po svojoj posebnosti i šarmu postala nezaobilazna u rasporedu sportsko-turističkih sadržaja Sarajeva i Bosne i Hercegovine, a koja vam omogućava da doživite Sarajevo na jedan drugačiji način.
Protrčite ulicama Staroga Grada, Čavljaka, Crepoljskog, Bukovika, Uževice, Motke, Jošaničkog potoka i osjetite užitak koji donosi ova utrka. Sve tri staze (20, 35, 47 km) su bodovane sa ITRA i UTMB® kvalifikacijskim bodovima. Budući da je Skakavac Trail na kraju trkačke sezone, u sklopu njega se održava i 1. Državno prvenstvo u brdskom trčanju.
Osim predivnih staza, Skakavac Trail i njegovi organizatori su poznati po odličnoj, domaćinskoj organizaciji i sjajnoj zabavi. Tako i ove godine takmičare očekuje odličan provod, kako pri preuzimanju startnih paketa, tako i na samom cilju. Sadržaj startnih paketa je za poželjeti, bogato opskrbljenih okrepnih stanica ima sasvim dovoljno, na cilju vas čekaju fizioterapeuti, tuševi, DJ, hrana i piće za svačiji ukus (bez kupona), odličan nagradni fond i zabava u bend Skroz i Dinu Šarana.
Ako želite u stilu završiti sezonu, požurite jer su prijave za Skakavac Trail otvorene do 15.09.2019. tačno u ponoć. Pozdravimo jesen kako dolikuje – s osmijehom i rajom.
“Race for the cure – Trka za zdravlje” je jedinstvena i najveća međunarodna manifestacija, sportskog ne takmičarskog karaktera, koju organizuje po prvi put u Srbiji forum “Evropa dona Srbija” i namenjena je ženama i celom društvu u borbi protiv raka dojke.
Manifestacija će biti održana u Beogradu, 29. septembra 2019. godine na Adi Ciganliji sa početkom u 11 časova.
Cilj ovog događaja, kao uvoda u međunarodni mesec borbe protiv raka dojke, jeste osnaživanje i podizanje svesti žena i društva u borbi protiv raka dojke kao i sećanje na one koje su izgubile bitku sa ovom bolešću. Organizuje se širom sveta u više od 150 gradova, uključujući Njujork, Čikago, Rim, Atinu, Porto, Bukurešt, Brisel i mnoge druge.
Ove godine, istog datuma trka će biti održana u još 17 gradova Evrope, čime će Beograd potvrditi da je deo Evrope i sveta. U sklopu događaja, pored trke/šetnje predviđen je edukativni, muzički i zabavni program.
Pokrovitelji ove, prve po redu, manifestacije “Race for the cure – Trka za zdravlje” su Grad Beograd, Ministarstvo zdravlja republike Srbije, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije i Princeza Katarina Karađorđević.
Registracija iznosi 600 dinara i uključena je posebno brendirana majica i voda.
Registracija za trku može se izvršiti OVDE ili na dan manifestacije na licu mesta.
Sredstva od registracije biće namenjena nabavci paketića za žene koje se trenutno nalaze na onkološkom lečenju.
Zašto da učestvujete?
Da pomognete da se spase jedan život. Da zajedno napravimo promenu.
Svojim učešćem ćete pomoći podizanju svesti o raku dojke i osnaživanju onih koje prolaze kroz bolest.
Budite jedinstveni! Učestvujte na trci/šetnji za zdravlje. Razlikujte se od ostalih!
Niš je u četvrtak 19. septembra, posle posla, bio centar najvećeg tim bilding događaja u ovom delu Srbije. Oko 400 zaposlenih iz 50 najodgovornijih kompanija učestvovalo je na poslovnoj trci SBB Niš Business Run.
Spektakularnom trkom i timskim duhom zaposleni su pokazali kako se brane boje svojih kompanija, a poslodavci pokazali kako izgleda kultura društvene odgovornosti na delu. Osim što su pokazali svoje trkačko umeće, zaposleni su proveli nezaboravno vreme sa svojim kolegama posle trke uz timsko fotografisanje, poslovno umrežavanje i žurku sa kolegama iz drugih kompanija.
Pobednik trke SBB Niš Business Run je tim kompanije JK PUTEVI SRBIJE, drugo mesto zauzela je kompanija Veriest Venture Serbia, a treće mesto kompanija Delta Holding. Najbolji u muškoj konkurenciji bio je Kristijan Stošić iz JK Putevi Srbije, a u ženskoj konkurenciji najbolja je bila Marija Janićijević iz sportskog društva Factory Niš.
Specijalni pehar Fondacije Divac najhumanijoj kompaniji pripao je NIRI Intelligent, a titulu najfit kompanije dobio je Philip Morris International.
Posle pobede na Belgrade Business Run, Kristijan Stošić je ponovo trijumfovao pojedinačno i zajedno sa celim timom JP Putevi Srbije. Nakon trke je izjavio: „Velika mi je čast što sam deo serije poslovnih trka, koje su iz godine u godinu sve masovnije. Niš je zasluženo dobio svoju trku i sudeći po odzivu kompanija ova trka će nastaviti da raste. Čestitam organizatorima na konceptu trke, na ideji i dobroj organizaciji, kao i na promovisanju trčanja kao idealnog načina rekreacije“.
Nenad Stojanović, projektni menadžer Deli prostora koji je bio lokalni partner ove trke, izjavio je: “Izuzetno mi je drago kako lično tako i ispred Deli prostora da smo organizovali prvu biznis trku u Nišu. Ponosni smo na Niš i broj niških firmi koje su učesvovale na trci. Podržavamo ovakvu vrstu aktivnosti, zdrav život i povezivanje firmi kroz ovakav događaj. Sledeće godine očekujemo još veći broj firmi i drago nam je da se ova zajednica širi.”
SBB Niš Business Run podržali su SBB, Magnetrans, Intersport, Mapei, Erste Banka, Powerade, a humanitarni partner događaja je Fondacija Ana i Vlade Divac. Pored trofeja, najbrže kompanije su nagrađene paketom proizvoda kompanije Benlian koja se bavi proizvodnjom zdrave hrane od ekspandiranog kukuruza i pirinča i koja svoje proizvode izvozi u preko 40 zemalja širom sveta.
24. ASICS APATINSKI DUNAVSKI POLUMARATON – 21,097 km
ULTRA ENERGY -TRKA ZDRAVLJA – 10 km (opciono)
APATIN, 20.10.2019. GODINE
DUŽINA STAZE POLUMARATONA: 21, 097 km.
DUŽINA STAZE ULTRA ENERGY TRKE ZDRAVLJA: 10 km.
ŠTAFETNA TRKA: 2 x 5 kilometara
ORGANIZATOR TAKMIČENJA: Atletski klub Apatin
PARTNERI: Atletski savez Srbije, Opština APATIN, Banja Junaković Apatin, Sportski savez Opštine Apatin,TURISTIČKA ORGANIZACIJA Apatin, ASICS Srbija TREF Sport, VENERA BIKE Subotica, FUN & FIT , INFO TIM Garmin Srbija, Proizvodna kompanija SISTEMA Kaluga (Rusija), Kompanija KOLAČIĆ SREĆE Beograd, DANUBIUS Novi Sad, AUTO KUĆA “STOJANOV” Novi Sad, Akademija NAVAK Beograd.
OSOBINE STAZE: Staza je zvanično sertifikovana, brza i ravna 100%, obeležen svaki kilometar, 11 okrepnih stanica, staza u potpunosti zatvorena za saobraćaj. Polumaratonci trče se dva kruga jedan manji cc 5,2 km i jedan veći 15,9 km. Trkači na 10 km trče jedan veći krug 5,2 km i jedan manji 4,8 km.
START I CILJ TRKE: Banja Junaković – Apatin, Republika Srbija
VREME STARTA: 20.10.2019. godine u 11:00 časova.
PRIJAVNI CENTAR: Glavna recepcija Banje Junaković – Apatin.
PREUZIMANJE BROJEVA: U prijavnom centru (19.10. od 19:30 do 22:00 časova) i na dan trke (20.10. od 07:30 do 10:30 časova).
PASTA PARTI: Restoran Banje Junaković, 19.10. 2019. godine od 20.00h.
PRIJAVA PREKO SAJTA TRKE: Prijave za polumaratonsku trku i trku zdravlja na preko sajta trke do 20h do 15.10.2019. godine OVDE
KATEGORIJE:
Polumaraton na po 5 godina (ukupno 25 kategorija)
Trka zdravlja: muškarci i žene.
Štafetna trka: muška, ženska i mešovita
KONTAKT EMAIL: dunavskipolumaraton@gmail.com
KONTAKT TELEFON: + 381 (60) 5537 482 , KONTAKT OSOBA: Goran Čegar
24. ASICS APATINSKI DUNAVSKI POLUMARATON održaće se 20. oktobra u Banji Junaković, kod Apatina. Takmičare očekuju 3 trke: Polumaraton, Trka zdravlja na 10K i Štafetna trka: 2 x 5K.
Prijave za polumaratonsku trku i trku zdravlja vrše se preko sajta trke do 20h 15.10.2019. na sajtu OVDE
Šta nas očekuje ove godine i kako ovaj polumaraton s godinama napreduje, popričali smo sa organizatorom Goranom Čegrom.
Po čemu se Apatinski Dunavski polumaraton izdvaja među trkama?
24. ASICS Apatinski Dunavski polumaraton i Atletski klub Apatin kao tehnički organizator i ove godine ostaje na pravcu kretanja gde je bio i do sada. Krajnje iskren i korektan odnos prema svim trkačima, bez obzira na kvalitet, i nivo rezultata, grad i državu odakle dolaze, je osnovni cilj i što mi kao organizatori želimo da zadržimo i da poboljšamo. Jer iz našeg ugla trkači, učesnici na sportskom događaju su najbitnija i najvažnija karika u lancu. Zabava na stazi i oko staze neće izostati i ove godine uz naše rok grupe, DJ-eve, tamburaše i uz neizostavne mažoretkinje koje će ispratiti trkače sa starta i dočekati ih u cilju.
Da li ste zadovoljni napredovanjem trke do sada? Koje ste novine uveli?
Apatinski Dunavski polumaraton našao je svoje mesto pod zvezdama, iz godine u godinu želimo da bude sve bolji i kvalitetniji. Pozitivna reakcija trkača koji učestvuju na našoj trci, daje nam još veći motiv da radimo još više i bolje. Zadržali smo sve što je lepo i dobro, svi trkači po ulasku u cilj, moći će da koriste termalne bazene, da se presvuku i istuširaju u svlačionicama i na kraju uz zajednički ručak u restoran Banje Junaković zapevamo uz tamburaše.
Koliko učesnika očekujete?
Ove godine očekujemo da u Apatin dođe i pojavi se na startnoj liniji u predivnom ambijentu Banje Junaković oko 750 takmičara i takmičarki u trkama na 21,097 km, 10 km i u štafetoj trci (ženske , muške i miks štafete 2 h 5 kilometara), pored kojih očekujemo i učešće 100 -njak malih atletičara i atletičarki koji će nastupiti u hunamitarnoj trci na 400 metara koju realizujemo u saradnji sa Crvenim krstom Apatin već dugi niz godina. Ove godine po prvi put organizovaćemo trku na 400 metara za starije osobe korisnike usluga banjskog lečilišta.
I ove godine veče pre starta trke u Banji Junaković organizujemo pasta parti uz muziku, svim trkačima koji bi da u Apatin dođu ranije u saradnji sa Banjom Junaković obezbedili smo promo cene noćenja sa doručkom i pasta partijem i korišćenjem kapaciteta Banje Junaković (1500 dinara po osobi), a za trkače iz Beograda organizujemo autobus po minimalnim cenama za povratnu kartu (800 dinara).
Da li raste broj takmičara iz regiona?
Svakako da nam je drago da iz godine u godinu imamo povećan broj učesnika iz regiona, raduje podatak da je su za našu trku stigle prijave iz Mađarske, Rumunije, Slovenije, Crne Gore, Rusije. Najveća podrška dolazi nam iz Osijeka, Tuzle, Sarajeva, Bihaća, Maglaja, Bijeljine, Zagreba, Dubrovnika, Našica,Valpova, Vukovara, Banja Luke i drugih gradova.
I za kraj drago mi je da sam deo jedne lepe pozitivne priče koja traje od mog punoletstva do danas, da su sve aktivnosti oko samog događaja pozitivne, da nema ni najmanje uplitanja politike i negativnih pojava. Nadam se da ćemo i dalje biti ono što smo bili do sada mesto gde su trkači na prvom mestu gde im je i stvarno mesto.
Oni koji me znaju, znaju da ne volim uvek učestvovati na istim trkama, nešto to nije u mom stilu, a i nekako me psihički podsećaju na već doživljene muke pa i zato ne volim ponovo. Bogu hvala, sada već toliko trka imamo na raspolaganju da komotno možemo da biramo koju „novu“ želimo da prijavimo.
Što se 11tribelgrade tiče, isto sam ga htela izbeći ovaj put. Ali onda su me organizatori igrom slučaja uključili u igru kao pomoćnika u promovisanju ove trke u Mađarskoj, i kada sam već bila blizu vatre, odjednom je pala i odluka, pa sam se našla tu i ja 22. septembra.
Moj skroman plan za ovu sezonu je bio da napravim pauzu, tj. da održavam kondiciju u sve tri discipline ali bez trkanja ove godine, jer mi je negde želja bila da 2020. u 45. godini života se oprobam u full Ironmanu i htela sam i fizički i psihički dobro se odmoriti. O tome ću kasnije.
Kako moji prijatelji triatlonci kažu i
ismejavaju me…“Znači ti kada praviš odmor, onda odradiš 2- 3 trke?“ Pa moram
priznati, da ako sve bude kako treba, i jeste, za mesec dana me čeka još jedna
poludistanca, jer pored Beogradskog izabrala sam brzo još jednu.
Pošto potičem iz multietničke sredine, često igram igru da upoređujem trke kod nas i na primer kod Mađara ili u drugim zemljama. Srbija sa ovom trkom, organizacijom uopšte, ne zaostaje od susednih zemalja koje možda imaju veću tradiciju u triatlonu, odnosno u organizaciji triatlonskih trka. I jako mi se dopada taj jedinstveni šmek, koji jedino ovde mogu da doživim, rekla bih – trka ima u sebi nešto južnjački, nešto italijanski, što mi se više dopada nego zapadnjački stil. Dobro to je moje zapažanje, ne mora da znači da i drugi osete to, ili da ima bilo kakve sličnosti ili da će i drugi razumeti.
Znači jednom rečju organizacija je za mene bila VRHUNSKA. Stvarno su se potrudili da trkači budu na bezbednom sve vreme, da ni u jednom trenutku se ne izgubimo, kuda istrčavati ili utrčavati, gde ostavljati stvari prilikom tranzicije itd. Veliko bravo za to, i veliko bravo za volontere radili su kao doksa.
Što se mene tiče i mojih priprema za ovu trku, pah….Ja sam pre tri meseca krenula sa velikim elanom da ću ponovo raditi jednu poludistancu, bolje rečeno čak 7.moju poludistancu. Za one koji ne znaju poludistanca ili takozvani Halfironman je polovina od Ironmana, tj. 1900m plivanja, 90km bicikla i 21km trčanja.
Prvi put sam angažovala i trenera (Nemanju Korać), do sad sam se uvek pripremala sama. Od prvog dana smo lepo sarađivali, a šta se sa mnom desilo u međuvremenu…raspad sistema, bukvalno na samom kraju svojih priprema. Jednostavno sam izgubila apetit, bila sam premorena, uprkos ubačenim aktivnim odmorima u plan treninga, i posle kratkih predaha ponovo sam psihički padala.
Triatlon je mnogo lep sport i zaista mnogo uživanja može čovek da nalazi u tri sporta koji se smenjuju iz dana u dan i nikako nije dosadan. Ali pored toga zahteva bar po mogućnosti, potpuno posvećenu, smirenu i mentalno jaku osobu. Ne kažem da ja nisam takva i da nemam te sposobnosti, ali znam se izgubiti u svakodnevnici, u detaljima, i tek kada se saberem onda primetim – opa nemam dovoljno vremena – na primer za ovaj trening, ili da pre bi bila na drugom mestu, ili kako da se organizujem pored dnevnih obaveza, pored posla pored Škole trčanja Subotica ili recimo pored selidbe.
Sve se nekako nakupilo a trka se približavala. Mnogima sve ovo što sam nabrajala sasvim je normalna stvar, a mene iznutra pritiska i onaj takmičarski deo sebe, koji govori da „bolje da odustaneš nego da se blamiraš sa lošim vremenom“, ili „ovo je državno prvenstvo ima težinu“…i sve takve gluposti koje ti ne daju da se opustiš, da uživaš, da ti bude baš sve jedno, nego te još više pokopaju. Drugarica me je i pitala par dana pred trku… „Pa dobro čoveče, kakve su ti šanse sa takvim mentalnim sklopom?“ Sa takvim nisu nikakve, jedino da od starta razmišljaš o odustajanju. Ali to nije bila opcija u mom slučaju.
No suma sumarum, sredila sam misli za tri dana, bolje nego ikada, na kraju sam jedva čekala da počne trka. Nikada tako jaka nisam bila u glavi kao ovaj put. Znala sam da mi je telo izmoreno, da nije spremno tako kako bih ja volela, zadatak mi je bio odrediti u glavi granicu do koje mogu da je forsiram, ali da ne škodi.
Plivanje, kao i obično (pošto nije moj segment) eto, prosto se desilo, i kao i obično bila sam zadovoljna učinkom, možda sam i nekih stotinak metara više plivala, ali sve vreme sam bila fokusirana na bove, koje su bile izuzetno precizno i vidljivo postavljene, pa i ne razumem negde tih 100 metara šaranja. Ni na plivanju, ni na bajku nisam razmišjala šta me čeka dalje, isključivo sam se bavila onim pokretima koji su mi bili zadatak trenutačno. I tu sam se spasila.
Na bajku (koji i jeste moj segment) namerno sam bila na rezervi, naučila sam lekciju od prošle godine. Prvo – smrzla sam se u prvom krugu, nisam mogla brzo da se adaptiram na hladan vazduh posle plivanja. Sledila sam uputstva trenera, prvi krug niska zona intenziteta, pa u drugom, trećem, četvrtom krugu postepeno dodavanje gasa. Međutim i vetar se dizao pošteno, pa sam se čuvala. Prosečna brzina mi je bila slabija na odnosu na prošlu godinu. Umesto 35km/h, sada sam napravila 33km/h, ali nisam se ubila, nego sam bila skroz sveža za trčanje, sabrana u mislima i u nogama.
Jako malo mi je trebalo da „pronađem“ noge, i brzo sam se zadovoljila tempom 5:15min/km, koji sam naizgled mogla da držim do kraja. Na moje iskreno zadovoljstvo, promenjena trasa na trčanju (umesto starih 4 kruga, ovaj put 3 kruga od 7km) zaista je razbila monotoniju staze, i unela neku svežinu, pa čak i zanimljivost. Dakle izabrani tempo sam lepo držala, do 3.kruga kada sam ponovo imala stomačnih tegoba, i morala sam par puta prošetati se. I ti problemi su mi postali sasvim normalni u poslednje vreme.
Krajni ishod, kada gledamo rezultat i vreme, daleko zaostaje od mojih najboljih vremena, ali nešto drugo se desilo na ovoj trci, što retko ko doživi…moj um i telo su bili u potpunoj harmoniji i skladu, i više nije bilo bitno postizanje, dokazivanje, nadmetanje….jedini istinski cilj je bio doživeti sreću, i staviti tačku na „I“ završiti sav taj višemesečni proces sa zadovoljstvom!
Vreme mi je 5h 30minuta, ovaj put sam još odbranila titulu državnog prvaka u poludugom triatlonu, možda sam imala i sreće. I sada ću vam otkriti nešto…ja sam to znala, kod mene je vizualizacija realnih ciljeva uvek bila uspešna, i od kada znam za sebe kao uspešnu sportistkinju, vizualizaciju koristim kao snažan pobednički alat. Probajte i vi!
A kada ću Ironman? Pa najiskrenije, verovatno neću nikada, kako vreme prolazi osnažuje me činjenica da nisam za takvu vrstu napora, jednostavno nisam za dužu distancu preko Halfironmana, a raditi nešto po svaku cenu jer ostali su uspeli, ili jer je to IN, a mene iscrpljuje do srži, jednostavno ne želim. Jako mi je drago što Srbija sada već broji jako puno čeličnih, i nadam se da će taj broj da raste, ali nije ni to za svakoga kada gledamo realno, i nije nikakav problem NE biti Ironman u ovom životu…
Prošle godine je 150 trkača u 50 timova istrčalo svoju noćnu milju u centru grada i osvojilo vredne adidas Running nagrade.
Adidas runners Belgrade i opština Savski venac te pozivaju da i ove godine budeš deo noćne štafetne trke u Beogradu, koja se trči u timovima od po 3 trkača, u muškoj i ženskoj kategoriji.
DATUM: 17.10. LOKACIJA: Železnička stanica Prokop
BAG DROP-OFF: Od 20:30h RACE BRIEF ZA DEVOJKE: 21:30h RACE BRIEF ZA MUŠKE I MEŠOVITE TIMOVE: 22:30h
Učešće na NIGHT MILE 2K19 trci je besplatno, prijave su ograničene.
Prijava za trku je obavezna i vrši se putem formulara na sajtu. Ceo tim prijavljuje jedan član popunjavanjem formulara, dok će se registracija i preuzimanje startnina održati u Run’n More radnji (Uzun Mirkova 10) u utorak 15.10. i sredu 16.10. od 16h do 20h. Lično preuzimanje je obavezno.
Trči se štafeta u timovima od po 3 trkača, u dve različite kategorije: muškoj i ženskoj. Ukoliko se formiraju mešoviti timovi oni takođe mogu učestvovati ali samo u muškoj kategoriji.
Svaki član tima treba da istrči jednu milju, dok je konačan skor tima UKUPNO VREME potrebno da svi članovi istrče po jednu milju.
NAGRADE (za prva tri mesta u muškoj i ženskoj kategoriji)
Da li se pripremate za Beogradski maraton 2020? Već smo najavili da će od naredne godine Beogradski maraton uvesti novi sistem rangiranja učesnika u kategorijama iznad 40 godina. Prijave su otvorene OVDE, a evo šta organizatori poručuju:
Drage trkačice i trkači,
Prijavljivanje za najveći trkački spektakl u Srbiji i regionu – 33. Beogradski maraton – je počelo pre dve nedelje.
Beogradski maraton je i najveća tradicionalna međunarodna sportska manifestacija u Srbiji i biće održana po 33. put 26.04.2020. godine. Beogradski praznik trčanja biće i kvalifikacioni maraton za Svetsko masters prvenstvo (Abbott WMM Wanda Age group Championships qualifier) koje će biti održano 2021. godine u okviru Svetske maratonske serije (WMM). Ovoj seriji pripadaju najveći maratoni u svetu: Čikago, Boston, Njujork, London, Berlin, Tokio.
Očekujemo da će i u 33. izdanju biti postavljen novi rekord po broju učesnika iz zemlje i inostranstva u polumaratonu i maratonu (očekujemo oko 10 000 učesnika), da će Aqua Viva Trka zadovoljstva biti masovna kao i do sada (očekujemo oko 20 000 učesnika) i da ćemo zajedno još jednom u svet poslati najlepšu razglednicu Beograda.
Kada birate svoju prvu trku, vrlo je verovatno da ćete prvo izabrati društvo. Podrška je gorivo koje vas vozi dobar deo staze. Tako je uradila i Nensi. Za prvi put na stazi, vagala je između Zrenjanina i Apatina, pa pošto je društvo prevagnulo – pao je Zrenjanin sa svojom kružnom stazom od 7km.
I sad očekujete da smo Marina i ja krenule sa njom na trku od 7km, ali ne – Nensi je želela štafetu! Na pitanje – “Zašto si baš izabrala štafetu kad smo mogle da trčimo 7km zajedno” – kaže – “Pa šta znam, zanimljivije je!”
Prošle godine Tijana je takođe istrčala zrenjaninsku štafetu, pa smo verovatno povučene njenim lepim uskustvom tamo završile i nas tri – 1. štafeta – devojka koja je prvi put na trci i prvi put trči duže od 5km, 2. izmena – devojka koja nije bila na trkama godinu dana, ranije već išla na zlato u ovoj disciplini i 3. štafeta – devojka koja je zaboravila kako izgledaju gradske trke, uljuljkana u opuštenoj atmosferi trejla.
Pred start srećem mnoga poznata lica, a jedan zemljak mi kaže: “Od polumaratona, gore je jedino da budeš treći u štafeti!” Taj sam.
Nakon osnovne škole nikada nisam trčala štafetu, i nisam se pitala kakvi su motivi onima koji trče “polumaraton na smenu”, ali po povratku iz Zrenjanina mogu samo reći da je to sasvim kul stvar iz više razloga!
Zašto bih opet trčala štafetu
Čak i ako si navikao/la da trčiš sam, ovakva trka te ipak čini delom tima i to osećaš na svakom kilometru
U svakom trenutku imaš nekog da te bodri, ako je staza kružna kao u Zrenjaninu pa svi počinju i završavaju svoju štafetu na istom mestu
Daješ sve od sebe, jer to duguješ svom timu
Nalaziš se duže u startnoj zoni koja je ujedno i ciljna i zona izmena štafeta gde prosto vrvi od uzbuđenja i možeš da pratiš i tok drugih trka ali i štafeta sa kojima se takmičiš
Završavaš trku brže i ostaje ti više vremena za kuliranje i druženje
Kratke distance su odličan trening brzine
U ovom slučaju videla sam grad isto onoliko koliko i polumaratonci (a u Zrenjaninu ima šta i da se vidi)
Proradi ti takmičarski duh, u slučaju da se uspavao među čestim trkama bez posebnog cilja
I na kraju budeš ponosan, ne samo na sebe, nego najmanje toliko i na svoju ekipu
Give your best. Always.
Posle ove štafete, ponesena onim zadovoljstvom nakon trke, zapitala sam se zašto ne bih uvek trčala kao da me neko čeka? Još vidim ovu etiketu, i zapitam se zašto ja ne dajem sve od sebe češće?
Ja sam pomalo trkački turista, što znači da ću ići na trke tamo gde nisam bila ranije, a u drugom planu će biti rezultat. Isto tako ću pratiti dobru ekipu i tamo gde meni ne bi palo na pamet da se prijavim. Znači glavno je uživanje, što na stazi, što sa strane. Nekako se u gradskim uslovima polumaraton nametnuo kao default izbor, a na trejlu – što duže to bolje!
Ali posle ovog iskustva, uviđam da, naročito u malim gradovima, kratke trke imaju puno smisla jer zadovoljavaju potrebe i turiste ali i trkača (koji toliko često ide na trke da je nemoguće da uvek da sve od sebe).
U Zrenjaninu se desilo apsolutno sve što inače doživim na polumaratonima: atmosfera pre trke, prava muzika za zagrevanje, dobre okrepe (koje na 7km i nisu neophodne), puno volontera i publike, a ono što je meni posebno drago – divan pogled. Trčeći preko mosta u oba smera morala sam da okrećem glavu 180 stepeni. Dobile smo retko lepe medalje i retko lepe majice. Zadovoljna svojim tempom, ponosna na koleginice. Videla puno dragih ljudi. I eto – full iskustvo, a trčala samo trećinu polumaratona!
Može se! Dati sve od sebe se može, uvek, ako pametno odabereš šta trčiš!
Četvrto izdanje Dalmacija ultra traila još jednom je svojom raznolikošću, lepotom krajolika i istorijske baštine, i izvrsnom organizacijom oduševio preko 700 trkača iz tridesetak zemalja sveta. Pobednici najduže, Mountain DUT kategorije od 118 km ove godine su Francuz Gilles Klipfel (14:43:43) u muškoj konkurenciji i Nemica Juliane Ilgert (19:08:46) u ženskoj.
Belgrade Running Club na svojoj završnoj trci u sezoni. Foto: Mislav Mesek
Ponosni gusarski grad Omiš na ušću reke Cetine, od 18-20. oktobra bio je domaćin Dalmacija ultra traila, trkačkog spektakla koji se već četvrtu godinu zaredom održava na krševitim stazama Dalmacije. Utisci takmičara i ove godine su bili jedinstveni: ova izuzetno lepa i teška trka po svojoj raznolikosti, tehničkoj zahtevnosti i izvrsnoj organizaciji zaslužuje svoje mesto među najboljim evropskim i svetskim ultra trail trkama.
Trasa trke obuhvatila je dalmatinske planine Kozjak, Primorsku kosu, Mosor, Omišku Dinaru i Biokovo kao i impresivni kanjon reke Cetine. Impresivan je bio i noćni start najduže ovogodišnje kategorije, Mountain DUT, u kamenom amfiteatru antičke Salone – osvetljeni samo bakljama i mesečinom, uz ritam bubnjeva, takmičari su krenuli u 118 km dugu pustolovinu, koja će trajati oko 14 sati za one najbrže, a čak 30 sati za one najsporije!
Sanja Kavaz, direktorka Jahorina Ultra Trail-a na najdužoj distanci. Foto: Marko Kadija
„Tehnički je ovo vrlo zahtevna trka, već na samom početku sam slomio oba štapa na vašem kršu. Ali zaista je prekrasna!“, izjavio je Francuz Gilles Klipfel, pobednik Mountain DUT-a.
„Očekivao sam težak teren, ali bilo je još teže nego što sam mislio. Sve u svemu, fantastična trka, fantastična organizacija, sve je bilo baš onako kako treba,“ ponosno je na cilju izjavio drugoplasirani Pavle Kruljac iz SRK Alba Labin, najbrži hrvatski trkač.
Osim na 118 km dugoj deonici Mountain DUT-a, trkači su mogli nastupiti i u 54 km dugoj kategoriji Sea DUTsa startom u Makarskoj i 18 km dugom Ethno DUT-u sa startom u Dugom Ratu.
„Obožavam ovu trku! DUT mi je kao šlag na torti na kraju sezone“, rekla je Ajda Radinja, neverovatna ukupna pobednica Sea DUT-a, koja je pretrčala 54 km za 6 sati, 19 minuta i 58 sekundi, skoro 10 minuta pre prvoplasiranog trkača Michala Frankowskog iz Švajcarske.
Trkački spektakl završio se najslađom, dečijom trkom na 1 km, pravim stampedom žutih majica koje su preplavile Veliku plažu u Omišu. Više od 200 malih pobednika najavilo je prekrasnu trkačku budućnost Omiša i Dalmacije.
Foto: Krume Ivanovski
„Jako sam ponosan na to što trka iz godine u godinu raste i dobija sve veću podršku, kako naših sugrađana, tako i institucija. Drago mi je čuti pohvale i lepe komentare učesnika iz preko 30 zemalja sveta i nadam se da ćemo i sledećih godina nastaviti biti sve bolji“, izjavio je direktor trke Dragomir Čović.
Uz suorganizatore Grad Omiš i Turističku zajednicu grada Omiša, Dalmacija Ultra Trail kao strateški projekat podržavaju i Splitsko-dalmatinska županija i Turistička zajednice Splitsko-dalmatinske Županije. Ove godine se u podršku trci uključila i Hrvatska turistička zajednica kroz projekat Sportska Hrvatska. Tako je od 2019. trka dobila status jedne od strateških manifestacija Republike Hrvatske.
Apatin je i ove godine bio organizator spaktakularnog atletskog događaja. Preko 900 učesnika iz 10 zemalja uzelo je učešće na 24. ASIКS Apatinskom Dunavskom polumaratonu, u okviru kojeg su održane trke na 21,097 km, 10 km, trka štafeta (2h 5 km) i humanitarna dečija trka.
Pobednica Tunde Sabo
U glavnoj trci na 21,097 kilometara, nastupilo je 462 učesnika (112 žena i 350 muškaraca), najuspešniji u muškoj konkurenciji bio je Miloš Dajević (AК Cerski junaci Beograd) sa rezultatom 1 sat 16 minuta 19 sekundi, ispred Mate Srđana (OAК Begrad) 1 sat 17 minuta 51 sekunda i trećeplasiranog Srete Кrstića (AК Vlasenica) 1 sat 18 minuta 46 sekundi.
Odlična organizacija i ambijent u Apatinu, doprineli su da uživam i da odnesem pobedu. Staza pripremljena na najbolji način, obeležen svaki kilometar, dovoljan broj okrepnih stanica (11 komada na stazi), pravi praznik sporta.
Miloš Dajević
U ženskoj konkurenciji slavila je olimpijka Tunde Sabo iz Mađarske (1 sat 20 minuta i 27 sekundi), ispred Ane Bognar iz Mađarske (1 sat 24 minuta 43 sekunde) i Adele Čomor iz Bosne i Hercegovine (1 sat 30 minuta i 8 sekundi).
Prvi put sam u Apatinu i stvarno sam iznenađena odličnom organizacijom i profesionalnošću Gorana Čegara. Svaki detalj na stazi i oko staze su precizni i jasni. Uslovi za trčanje su bili malo teži zbog velike temperature, pa je i rezultat malo slabiji od planiranog. Ova trka ima sjajnu perspektivu i po mom mišljenju jedna je od najbolje organizovanih u okruženju.
Tunde Sabo
Najbolje tri devojke na 10km
U Fun & Fit – Minaqua trci zdravlja na 10 kilometara nastupilo je blizu 30 učesnika, pobedu je izvojevao Miroslav Dukadinović iz OAК Beograd sa rezultatom 34 minuta i 10 sekundi , ispred Miloša Dragovića (Crna Gora) 34:50 i Dušana Кrstića (SFS Borac Paraćin) 35 minuta i 36 sekundi, kod devojaka slavila je Aleksandra Burkanović (AК Apatin) 42 minuta i 49 sekundi, ispred klupske drugarice Jelene Rašković, 46 minuta 00 sekundi i Branislave Stepanov (AК Bečej) 46 minuta i 10 sekundi.
Po prvi put u okviru polumaratona održana je trka štafeta u kojoj je nastupilo 17 štafeta, među muškim štafetama slavila je ekipa u sastavu Iva Lanc i Branislav Srdić, među miks štafetama pobedu su odneli Bojan Jocić i Marija Novaković, dok su kod žena trijumfovale Mariana Čegar Lukić i Vesna Bogišić Vicko.
Start trke za srećnije detinjstvo
U dečijoj trci za srećnije detinjstvo na 400 metara koji je realizovan u saradnji sa Crvenim Кrstom Aatina, učestvovao je rekordan broj dece, blizu 100 najmlađih iz Apatina, Bečeja, Sombora, Osijeka, Novoga Sada. Trka nije imala takmičarski karakter, već humanitarni. Predstavnik Кompanije Venera bajk, Dragan Кalauz, uručio je sekretaru Crvenog Кrsta Apatin, Tijani Tomašević, pet dečijih rolera koji će biti podeljeni deci iz porodica sa slabijim finansijskim mogućnostima. Prikupljena su određena finansijska sredstva koja će takođe biti opredeljena za kupovinu opreme za decu iz ugroženih porodica.
Moto ovogodišnje trke „Ostani bez daha za Plućnu hipertenziju“, akcija koju je organizator 24. ASIКS Apatinskog Dunavskog polumaratona, realizovao u suorganizaciji sa organizacijom Plućna hipertenzija Srbija (Inspired by HOPE) u cilju podizanja svesti u javnosti o Plućnoj hipertenziji, u potpunosti je uspešno podržana, promovisana i realizovana.
U uvodnom delu događaja upriličen je bogat kulturno-umetnički program u zoni starta i cilja u Banji Junaković gde su trkače zabavljali mladi članovi GКUD „Dunav“ Apatin, mažoretkinje iz Apatina i Sonte, tamburaški orkestar „Dunavski biseri“. Himnu Republike Srbije pred sam start otpevale su članice pevačke grupe GКUD Dunav Apatin. Atmosferu na stazi podizali su apatinska rok grupa „Prljavi romeo“, Čapo Josip sa svojom grupom, DJ Aleksandar Mirić.
Prvolasirani na 21,1
Partneri trke:, Atletski savez Srbije, Opština Apatin, Banja Junaković, Sportski savez Apatina, Turistička organizacija Apatina, TREF sport ASIКS Srbija, Fan i fit Beograd, Venera Bajk Subotica, Minakva Novi Sad, Agencija Anakonda, BMA Tranding, Stojanov d.o.o. Novi Sad, Info tim Garmin Srbija, Кolačić sreće Beograd, Danubius Novi Sad, 2. Maj Apatin, Кastel Apatin, Una Apatin, JКP Naš dom Apatin, Udruženje Čačana u Čačku, Čačanski atletski klub, Crveni krst Apatina i Sombora, ARК Somaraton, GКUD Dunav, mažoretkinje iz Apatina i Sonte, Dobro jutro Apatine, Кanjiški festival trčanja i plivanja, Banjalučki polumaraton i Novosadski maraton.
Jedna od najlepših planinskih trka u regiji, najavljuje svoje peto, jubilarno izdanje za 20. juni 2020. godine, a prve prijave već stižu.
Peto izdanje Vučko Traila u organizaciji Planinarskog društva Željezničar održaće se u subotu 20. juna 2020. godine. Zvaničan početak prijava najavljen je spektakularnim videom koji evocira najlepše prizore sa ovogodišnje trke.
Vučko Trail najbrojnija je trail trka u Bosni i Hercegovini, koja je ove godine okupila 579 takmičara iz 21 zemlje sveta, te im ponudila jedinstveno sportsko iskustvo trčanja kroz netaknute planinske predele Bjelašnice i Visočice.
Ono po čemu je trka posebna jeste to da se odvija na tri staze, različitih težina i dužina, tako da je atraktivna kako iskusnim trail trkačima, tako i rekreativcima i onima koji se tek žele okušati u trčanju u prirodi. I naredne godine, trka će se odvijati na stazama dužine 13, 37 i 63 kilometra, pa će svi zainteresovani moći da odaberu pravu dužinu za sebe.
Za četvrti Vučko Trail tražio se „broj više“, pa je organizator odlučio za peto izdanje trke limit podići na 750 takmičara. Svi zainteresovani već se mogu prijaviti na https://www.stotinka.hr/hrv/dogadjaj/1058, uz povoljnije cene startnina za izvršene uplate do 2. marta 2020. godine.
“Video koji smo objavili je naša najbolja najava – kratka, ali nabijena emocijama. Emocijama trkača, ali i sviju nas koji godinu dana živimo Vučko Trail i trudimo se da bude sve bolji i da opravdamo povjerenje ljudi koji su nam poklonili svoje vrijeme. Mnogo je trka u svijetu i u regionu i zato nam mnogo znači kada trkači prepoznaju naš trud i vraćaju nam se iz godine u godinu.
To povjerenje smo odlučili nagraditi, pa 2020. godine, pored ovogodišnjih pobjednika, besplatne startnine poklanjamo trkačima koji su učestvovali na svim izdanjima trke do sada.
Izuzetno smo ponosni što nam se iz godine u godinu pridružuju trkači iz sve više zemalja svijeta, ali naša je najveća želja da imamo što više domaćih trkača, zbog kojih sve ovo i radimo. Obećavamo vam da i naredne godine idemo jače, više i duže. Vaše je samo da nam se pridružite.”, izjavio je Dalvin Kadirić, ispred organizacionog tima Vučko Traila.
Kao i prethodnih pet godina i ovog decembra družićemo se i trčati na Košutnjaku! PSK Balkan se tradicionalno pobrinuo da u to doba godine ne manjka avanture, i to na omiljenom mestu beogradskih trejlaša i ljubitelja šume.
Prošle godine dočekala nas je prava zima tog vikenda, sa puno snega, ali i leda i blata na stazi, a prethodninh godina dešavalo se i trčanje u majicama :) Izveštaj i fotografije sa prošlogodišnje (jubilarne pete) trke pogledajte OVDE.
Trka će se održati u subotu, 21. decembra 2019. godine sa početkom u 11 časova.
Staza je kružna (trke su na 6 km i 12 km) i markirana trakama celom dužinom. Vodi kroz šumu Košutnjaka. Staza od 12 km podrazumeva prelazak staze od 6 km dva puta.
Kao i do sada, trku podržavaju Planinarski savez Beograda i Sekretarijat za sport i omladinu grada Beograda.
Startni paket
Svakom učesniku su namenjeni: kesa, startni broj, finišerska medalja i elektronska diploma. Okrepa će biti postavljena na svaka 3 kilometra.
Za pobednike u svim kategorijama biće obezbeđene diplome i adekvatne nagrade.
Kategorije
– kadeti / kadetkinje do 15 godina starosti (6 km; besplatno učešće) – juniori / juniorke od 16 do 21 godina starosti (trka na 6 km) – seniori / seniorke od 22 do 45 godina starosti (trka na 12 km) – veterani / veteranke od 46 do 65 godina starosti (trka na 6 km) – stariji veterani / starije veteranke preko 65 godina starosti (trka na 6 km)
Startnina i prijave
– 500 din za prijave do 29. novembra – 700 din za prijave do 16. decembra
– Primalac: PSK Balkan – Adresa: Jovanke Radakovic 11c, 11000 Beograd – Iznos: Zavisno od uzrasta i datuma uplate (pogledaj pod “kategorije”) – Žiro račun: 150-1852847-50 Direktna banka – Svrha uplate: Trka Košutnjak – Poziv na broj: Vaš broj telefona
Napomene
– Juniori / juniorke (stariji od 18 godina) i veterani / veteranke koji procene da su psihofizički spremni mogu se prijaviti za trku na 12 km, s tim da se u tom slučaju takmiče u kategoriji seniora / seniorki bez obzira na godine starosti. – Svi takmičari trče na sopstvenu odgovornost i potrebno je da budu fizički spremni za trku. – Učesnik može odustati od trke i nije u obavezi da o tome obavesti organizatora, a organizator nije u obavezi da vrati uplaćeni novac.
Da li ste znali da na gradskom području Mostara postoji desetinak mostova – a ovaj polumaraton će vas sprovesti mnogima od njih! Prijave su otvorene na linku na kraju teksta!
Mostar Run Weekend
Mostarski polumaraton je središnji događaj „Mostar Run Weekend-a“ i održaće se 21.3.2020. godine. Trka je zamišljena kao „polumaraton mostova“, u prvom delu ide neposrednom uz reku Neretvu, a drugi deo prolazi gradskim ulicama i parkovima. Tokom trke se pređe preko 7 gradskih mostova tako povezujući kulture, religije i različitosti dva dela grada trkačkom vrpcom zajedništva i tolerancije. Svake godine Mostarski polumaraton beleži sve veći broj trkača, kako domaćih, tako i stranih.
Pored polumaratonske trke kao centralnog događaja, program je obogaćen Humanitarnom trkom građana u dužini od cca 4km, kao i dečijom trkom u dužini od 1km. U sklopu manifestacije održava se i specijalizovana konferencija o trčanju „How To Run“ sa svim aktuelnim temama iz tog područja i renomiranim predavačima.
Još ponešto o Mostaru…
Mostar kao kulturno, privredno, turističko i univerzitetsko središte najveći je grad u Hercegovini. Grad Mostar je ime dobio po čuvarima mostova („mostarima“) na obalama reke Neretve. Ubraja se u jedan od najlepših gradova u Bosni i Hercegovini. Neretvu premošćuje i Stari most, koji se zajedno sa starim gradskim jezgrom od 2005. godine nalazi na popisu zaštićene kulturne baštine UNESCO-a.
Puno je razloga za posetu Mostaru, stoga rezervišite svoje mesto i iskoristite mogućnost rane prijave na http://kinezis.ba te provedite nezaboravan vikend u Mostaru 20.3.2020 – 22.3.2020. godine!
Krajnje zanimljiv format trke donose nam zimske Dunavske čarolije, 15.decembra! Biće neizvesno do kraja jer ne znaš sa kim trčiš i nema favorita!
DUNAVSKA VTL ŠTAFETA 2 x 12 kilometara
Štafeta je sastavljena od dva člana. Članovi štafete se određuju žrebom tako što se par bira od po jednog predstavnika iz grupe A (brži takmičar) i grupe B (sporiji takmičar). Ukupna dužina staze je 12 kilometara, sa kumulativnim usponom od oko 300 metara. Staza ima 5 kontrolnih tačaka na kojima takmičari sami overavaju svoje takmčarske kartone.
Startnina
Za uplaćenu kotizaciju organizator obezbeđuje: – Medalje za prve tri štafete, – Diplome za prve tri štafete, – Finišerske medalje za sve koji pređu stazu, – Elektronske diplome za sve koji pređu stazu, – Konditorske proizvode na startu, – Markiranu i uređenu stazu, – Takmičarske kartone za overu kontrolnih tačaka.
Kotizacija za trku po jednom članu štafete je 200 dinara (za uplate preko računa), odnosno 300 dinara na dan trke.
Kozara Ultra Trail tim na čelu sa Nevenom Stojaković i dugogodišnja trejl trkačica i fitness trenerica, Nina Jungić, Vas pozivaju da budete deo drugog po redu Banjaluka Winter Trail-a.
Po rečima organizatora, staza nije previše zahtevna, tako da će zadovoljiti kako početnike i rekreativce tako i vrhunske sportiste.
Kako bi trka bila zanimljiva i “ponavljačima”, ovogodišnja staza će se razlikovati od prošlogodišnje jer ide prema Suturliji i Šibovima, i prolazi pored planinarskog doma PD Kozara Banja Luka.
To, međutim, nije jedina novost jer osim sportskog ova trka će po prvi put imati i humanitarni karakter.
Naime, na startu će biti postavljena kutija za doniranje slatkiša, te ovom prilikom organizatori upućuju apel svim ljudima dobre volje da im u skladu sa svojim mogućnostima pomognu u ovoj akciji jer će se od prikupljenih slatkiša praviti paketići za uskraćene mališane. (Napomena: novac se neće prikupljati!).
Za zabavu i dobro raspoloženje uz kuvano vino nakon trke postaraće se Loryen Rock Band.
Za kraj da napomenemo da će i ove godine trka biti pet friendly – vlasnici pasa će moći da trče zajedno sa svojim ljubimcima!
Tehničke informacije:
– dužina staze: 8,01 km | 383 m – Zagrevanje sa Ninom: 09:45h, Kafana “Buk”, Banjaluka – start: Kafana “Buk”, Banjaluka, 15. decembar 2019., u 10:00h – cilj: Kafana “Buk”, Banjaluka – okrepne stanice: 2 – vremenski limit: 3 sata – broj učesnika: 150
Zima je pred vratima, a jesenja sezona trka polako se bliži kraju. Naravno, i u toku zime je dobro pronaći zanimljive trkačke izazove za razbiti monotoniju treninga i proveriti trenutno stanje forme. Sve to kako bi u proleće bili top, a tada…
5. ZAGREB21 powered by Heineken 0.0, popularni Zagrebački prolećni polumaraton 2020. obeležiće početak prolećne sezone polumaratona i okupiti veliki broj trkača na atraktivnoj lokaciji starta trke ispred Nacionalne i univerzitetske biblioteke u Zagrebu.
Nedelja, 22.03.2020. u 9:00 sati izvrsna je prilika za protrčati Zagrebom u sam osvit proleća i uživati u prolećnom jutru dok se priroda budi, a grad još spava. Atraktivna i brza staza obećava lov na odlične rezultate i uživanje u trčanju polumaratona.
Staza je od ove godine promenjena te u prvom krugu prolazi ulicom grada Vukovara, legendarnom Savskom, pa preko Save na Bundek. Sava se u celoj trci prolazi ukupno četiri puta, gledaoci imaju prilike da vide svoje favorite u više navrata tokom trke, a cilj je takođe ispred NSK. Reka Sava u mnogočemu obeležava ZAGREB21 pa će vizura reke pronaći svoje mesto i na finišerskoj medalji, ali za prezentaciju iste- strpite se još malo!
ZAGREB21 – Zagrebački prolećni polumaraton ove godine značajno je porastao i organizacijski ali i brojem i kvalitetom trkača, te će biti i službeno Prvenstvo Balkana u polumaratonu. Balkansko prvenstvo zasigurno će privući veliki broj trkača iz celog regiona pa možemo na startu očekivati najbolje polumaratonce na Balkanu iz Turske, Rumunije, Bugarske, Srbije, Hrvatske… a i drugih zemalja koje geografski i nisu baš deo Balkanskog poluostrva, ali su članovi Balkanskog saveza atletskih federacija.
Međunarodni karakter trke sve je jači iz godine u godinu uz sve brojnije domaće trkače tako da naredni ZAGREB21 očekuje do 2.000 takmičara u polumaratonu. Osim klasičnog polumaratona, tu je i najmasovnija štafetna trka s 4 člana ekipe koje se dele na čak pet kategorija (muške, ženske, mešovite, muški miks – veći broj muških članova i ženski miks). Štafetne trke su sjajna prilika za razvijanje timskog duha u jednom individualnom sportu kao što je trčanje te odličan izgovor da svoje prijatelje izvučete iz kafića i nagovorite na trčanje.
Kao izvrsna uvertira polumaratonu, na programu je trka na 5km. Trka startuje neposredno pre polumaratona, trči se jedan brzi krug sa startom i ciljem ispred NSK.
Startni paket je uvek bogat – Champion atletska majica s motivom trke, obrok po završetku trke, još poneko iznenađenje i finišerska medalja koja će uskoro biti predstavljena kao što smo napomenuli ranije u tekstu.
Više informacija o trci možete pronaći na www.zagreb21.run , a svima savetujemo da se odmah i prijave i rezervišu svoju poziciju na startu u nedelju 22.03.2020. u 9:00 sati i prvi prolećni vikend provedu u Zagrebu!
Zimske trke, osim što ih ima manje u kalendaru iz objektivnih razloga, često odlikuje i sledeće – kraće su, nema ultri, većinom su to trail trke, mnoge imaju i humanitarni karakter ili se organizuju čisto zabave radi. Čar zimskih trka je i u tome što ne znate šta vas čeka sve do dan pred trku – zamrznuta staza, metar snega ili blato do kolena!
Trčanje zimi će, čini se, uvek biti tabu tema za one koji kubure sa motivacijom, pa evo nekoliko predloga za zimu pred nama – za gde se valja spremati ove zime. U nastavku se nalaze trke u Beogradu i okolini, a ovde pogledajte ceo kalendar trka u Srbiji i regionu, ima tu još koječega zanimljivog!
Poslednje kolo Gradske lige, u organizaciji Gradskog Trkačkog, gde će rezultati odlučiti pobednika lige u muškoj konkurenciji. U ženskoj konkurenciji je prvo mesto već izvesno zauzela Tatjana Jovanović, ali biće svakako zanimljivo, jer će se i timovi boriti za plasman! Trka je kratka, ali slatka (manje od 2 km) i nimalo naivna! Biće interesantno i za navijače!
Kako organizatori kažu, ovaj događaj je “zamišljen da bude opuštenog karaktera, fokus da bude najviše na druženju trkača, sabiranju utisaka od protekle i planiranju naredne sezone” jer “recikliramo svi zajedno pozitivnu energiju“. Možete trčati maraton (6 krugova), polumaraton (3 kruga) ili proizvoljnu dužinu. Trči se kejom u Novom Sadu.
Ovu trku smo već najavili, i jedva čekamo utiske trkača, s obzirom da će mnogi biti u timu sa nekim koga ne poznaju! Dakle, u pitanju je štafeta, a kome predajete palicu znaćete tek na dan trke! Lokacija – Čortanovci.
Tradicionalna trka u organizaciji PSK Balkan-a, mnogima je baš ova trka bila prva trail trka u životu, a s obzrom da se trči stazama jedne od omiljenih trail destinacija prestonice, ne sumnjamo da će i ove godine biti puno trkača, što iskusnih, što svežih! Prošle godine bilo je svega – snega, blata, padanja! Ali i toplog čaja i razne okrepe. Staza je kružna, 6km (seniori trče dva kruga). Rane prijave traju do 29. novembra, više o trci ovde.
Ovo je sve samo ne obična trka! Doduše takmičite se samo ako imate članstvo u Balkanskoj Trkačkoj Ligi, ali vredi probati. Trka se odvija na Avali, nema označene staze, zna se samo pozicija starta i cilja, kao i trajanje trke – 1h. Za taj jedan sat trčite gde god znate, tako da sami birate hoće li biti asfalt ili trail! Pobeđuje onaj i ona koji sakupe najviše poena, a to uglavnom znači kombinacija dužine i vertikalnog uspona. Svoju rutu merite sami i dajete na uvid na cilju. Tako da – do kraja nećete znati ko je istrčao više, odnosno bolje.
Tradicionalni novogodišnji Maskentrč, Liga kod Juge, trening trka od 5 km – maskirajte se, jer ako niste najbrži možda osvojite nagradu za najbolji kostim!
U 2020-u ulazimo sa još jednom tradicionalnom trkom na Adi, humanitarnog i zabavnog karaktera. Kao i ranije – startnina za trku je dobrovoljni prilog u obliku pelena za odrasle (koliko ko može) koje će se proslediti dvema ustanovama. Mrazijada je prethodnih godina organizovala tombolu i darovala razne nagrade (npr. startnine za trke) pa ne sumnjamo da će i ovaj put Deda Mraz iznenaditi trkače. Trči se (ili pešači) jedan krug oko Ade.
Nastavlja se tradicija, u sred zime trčaćemo u gaćama! BRC će pripremiti kratku stazu i super zabavu, a vi pripremite najbolji veš koji imate! Kako je bilo prethodnih godina – pogledajte ovde.
Zašto su ljudi trčali Underpants Run? Ovo su neki od odgovora trkača: Da testiram svoje granice / Da pokažem svoje zmijsko telo / Jer je zdravo / Da promovišem trčanje kao radost / Da gurnemo jednu veselu temu u more sivih političkih / Jer je zabavno / Zbog čaja i saune posle
Prva trka u kalendaru Skyrunning lige Srbije. Prošle godine, prvo noćno izdanje ove trke bilo je vrlo posećeno i uzbudljivo, a staza opaka. Avala noću je divna, ali početnicima u trejlu se savetuje oprez. Staza je nešto kraća od 10 km i može biti zaleđena, ali hajde da vidimo šta nosi 2020-a! Nadamo se snegu!
Kako kažu organizatori, vreme održavanja predstavlja poseban izazov za trkače. Trči se pored reke, šetalištem, 7 km ili 3 kruga (polumaraton). Start je kod kule Nebojše. Ova trka postaje omiljena zimska poslastica svima koji preferiraju asfalt, a svakako je dobar razlog za okupljanje trkača i započinjanje sezone polumaratona.
Prošle godine, tokom prvog izdanja ove trke, sneg se odavno već povukao. Staza je relativno ravna, pa dužine od oko 9km i 19km nije teško savladati. Na ovom događaju okupljaju se i biciklisti i planinari.
Nova destinacija u trkačkom kelandaru! Čičak Trail će se održati u Višnjici, staza je u pripremi, i ovo će biti prava trail bombona u gradu. PSK Balkan voli takmičenja i brdsko trčanje pa priprema jednu kraću trku – uskoro više info! Save the date!
Podelite svoj doživljaj!
U drugoj polovini marta, kalendar je već pun uličnih trka, a kreće i sezona Planinskog trčanja pri Planinarskom Savezu Srbije, i to trkom Nebeska staza – Čortanovci.
Podelite sa nama svoje utiske sa trka u komentaru, ili se oprobajte u pisanju reportaže iz ugla trkača! Pišite nam na kontakt@trcanje.rs.